Knižní TAGy

Knižní TAG/ The Ultimate Book TAG

10. března 2015 v 11:00 | Julča
Ahojte, tento týden jsem pryč, konkrétně v Praze, jelikož mám jarní prázdniny, ale aspoň tento článek jsem si pro vás předpřipravila. Snad se bdue líbit, jedná se jen o takový TAG, na který jsem narazila zde a líbil se mi natolik, že jsem ho chtěla taky udělat. Kdyžtak budu ráda, když mi napíšete, jestli vás baví číst si různé TAGy - mohla bych jednou za čas na blog nějaký přidat. A pokud se vám TAG líbil, tak budu ráda, když v něm budete pokračovat :)


 • Bývá ti špatně při čtení v autě? Když si čtu déle, tak ano, ale i tak si v autobuse či jinde čtu alespoň po chvilkách s pauzami :)
 • Který autor má podle tebe jedinečný styl psaní a proč? Myslím, že každý autor má svůj jedinečný styl psaní, ale jako mezi autory s opravdu výjimečným stylem psaním, řadím např. E.A. Poea (ta atmosféra jeho povídek) a J.R.R. Tolkiena (zkrátka, jak dokázal popsat svět Středozemě a ty jeho popisy + básně).
 • Harry Potter nebo Stmívání? Rozhodně Harry Potter, to už jsem četla tolikrát a stále mě to neomrzelo. Stmívání jsem taky četla (až na poslední díl, ten mě pak už nebavil), ale bavilo mě to spíš v době, kdy knížky nově vycházely, když jsem byla mladší.
 • Nosíš s sebou nějakou tašku nebo kabelku na knihy? Jestli ano, co v ní je (kromě knih)? Nemyslím si, že by někdo speciálně nosil nějakou extra tašku na knihy, prostě do jakékoliv tašky, kterou mám zrovna s sebou si dám knihu pro případ, že by se nějaká ta chvilka na čtení našla.
 • Čicháš ke knihám? Sice jsem dost velká milovnice knih, ale tohle nedělám, asi si jsem jediná, ale co už.
 • Která knížka se ti líbila, když jsi ji četla, ale později jsi zjistila, že to není zrovna "kvalitní psaní"? Možná Přebyteční, na základce jsem tu knihu opravdu milovala, nedala jsem na ni dopustit. A pořád ji beru jako pro mě zásadní knihu, ale asi hlavně proto, že jsem ji četla právě jako mladší.
 • Píšeš? Vidíš sebe samu v budoucnu jako spisovatelku? Psala jsem povídky, ale teď jsem to hodně dlouhou dobu zanedbávala. Musím si na to najít čas, ale mým snem je koupit si psací stroj (nějaký starší) a psát na něm, myslím, že na psaní prostě potřebuju tu správnou autmosféru.
 • Kdy jsi začala číst? Jakmile jsem se to naučila :D Vlastně odmala jsem s taťkou chodila do knihovny a tam jsem si vždycky půjčila velkou hromadu knížek :D
 • Byl tvůj oblíbený předmět ve škole Český jazyk a literatura? Nee, ale bylo to hlavně kvůli učitelům. Baví mě psát, číst a tak, ale preferuji, když si sama můžu vybrat žánr, autora apod. Ale i tak uznávám, že o některých autorech bychom toho měli znát víc, i když mě mrzí, že ve škole bereme strašně moc českých autorů, kteří ani nejsou AŽ tak významní, ale těch zahraničních je podstatně méně.
 • Kdybys dostala knihu, kterou jsi četla a nelíbila se ti, co bys dělala? Záleželo by, od koho bych ji dostala. Třeba babičce bych určitě neřekla, že se mi ta knížka nelíbila. Ale kámošce a mamce bych to asi řekla, i když bych samozřejmě taky poděkovala a jen bych to okrajem zmínila.
 • Která méně známá série se podobá Harrymu Potterovi nebo Hunger games? Neznám žádnou sérii podobnou Harry Potterovi, jsem ráda, že se po něm nezvedla vlna plná knížek o kouzelnících. Zato knížek podobných Hunger Games by se asi našlo víc, jelikož dystopií poslední dobou vyšlo opravdu hodně, ale nevím, kterou sérii bych měla jmenovat.
 • Upíři nebo víly? Upíři! Třeba Dracula je skvělý, tu knížku (originál od Brama Stokera) doporučuju všem, četla jsem ji několikrát a stejně plánuju zase další re-reading.
 • Vlkodlaci nebo duchové? Vlkodlaci! Miluju ta stvoření, navíc jelikož jsou vzdálení příbuzní vlků, tak je jasné, že volím je, jelikož vlky mám opravdu ráda, krásná zvířata.
 • Milostný trojúhelník nebo zakázaná láska? Obojí má něco do sebe, záleží na tom, jak to autor pojme. Hlavně aby to nebyl příběh samý klišé a přiblblých scén.
 • Romantická kniha nebo akční kniha s několika romantickými scénami? Asi to druhé, nemám ráda přímo romantické knížky, preferuji akci :)
A jak byste odpověděli vy? Měli bychom některé odpovědi společné?

Knižní protiklady (TAG)

12. listopadu 2014 v 16:34 | Julča

Po delší době je tu opět TAG. Ráda zkouším nějaké nové TAGy, které třeba mezi knižními blogery v česku nejsou tolik rozšířeny (i když i TAG Čtecí návyky mě dost zaujal, ale zdálo se mi to moc mainstream :/). Takže jsem si vybrala Opposites Book Tag, trochu jsem nevěděla, jak ten název převést do češtiny, takže jsem to vyřešila závorkou :D :) Na TAG jsem narazila tady (v popisku u jejího videa máte původní otázky, to víte, můj krkolomný překlad :D), u jedné youtuberky a musím říct, že jak jsem hledala vhodný TAG (ano, to slovo jsem tu použila mockrát, už přestanu), tak jsem našla mnoho dalších, které si šetřím na později, na vhodnou příležitost. Ale teď tady k tomuto (TAGu :D)..

1. První kniha ve tvé sbírce / Poslední, kterou sis koupila
Tak úplně první knížkou v mé knihovničce je určitě nějaká pohádka. Ale před rokem jsme se stěhovali, takže hodně knížek jsme tam nechali (věřte mi, že nejraději bych si je všechny nacpala k nám do bytu..). Takže nakonec nejstarší knížka v mé nové knihovničce jsou Staré řeské báje a pověsti a to je navíc zdědená knížka, takže i vypadá dost staře :D :) Jinak mám i Medvídka Púa, ale toho jsem nikdy celého nečetla.
A poslední? Naposled mi přibyla Kořist, ale to je recenzní výtisk, takže poslední kniha, kterou jsem si vážně koupila je Železný král a to jsem tu knížku ještě ani neotevřela :D :)

2. Nejlevnější knížka / Nejdražší knížka
Tak nejlevnější je 24 holek za 7 dní, sehnala jsem ji zadarmo v antikvariátu, který zrovna rušili :D Ale zase, pokud budu počítat jen ty, za které jsem fakt platila :D Tak je to knížka Přebyteční, kterou jsem sehnala náhodou v Levných knihách a jak moc si této knihy vážím. Doprovázela mě celé moje dospívání (vlastně asi stále doprovází :D).
A nejdražší? Já doma nemám takovéty skvosty nebo série za tisícovku, takže nejdražší moje knížka je Silo a vlastně tuhle knížku mám teprve docela krátkou dobu.

3. Kniha s mužským protagonistou / ženskou protagonistkou
Já mám teda radši ty mužské hlavní postavy, ale mám pocit, že takových knížek poslední dobou moc nepřibývá. A za mě rozhodně vítězí Eragon - první díl mám sice jenom v angličtině, a dosud jsem to nepřečetla, ale chystám se na to. Každopádně Eragona mám ráda, i když se taky někdy choval jako malé děcko :D
A s ženskou hlavní postavou? Tak to asi Hunger Games, i když Katniss jsem měla nejradši v prvním díle, pak to s ní šlo z kopce, ale i tak - mám ji ráda :)

...další odpovědi v celém článku

Would You Rather - Book Edition (TAG)

28. září 2014 v 16:25 | Julča
Trochu jsem přemýšlela, co přidat na blog, protože se mi nechtělo psát recenzi (ale určitě bude příští týden, asi ve čtvrtek nebo v pátek), a tak jsem trochu zapátrala mezi knižními TAGy na internetu a našla tam tento (zde) a myslím, že nevadí, že ho převedu do blogové podoby, protože původně byl na youtube :) No, snad se bude TAG líbit a určitě se taky zapojte :) Předem se omlouvám za překlad otázek :D


RADŠI BYS...

1. ...četla jen trilogie nebo samostatné knihy?
Tak já bych určitě volila trilogie, protože ráda zůstávám s příběhem déle, tedy pokud mě baví. A mám zkušenost, že trilogie mě většinou více zaujmou. No a v dnešní době je to celkem hit je psát - ale já jsem ráda :) Nestěžuji si :)

2. ...četla pouze knihy psané ženou nebo mužem? (spisovatelka/spisovatel)
Asi bych volila mužské autory, protože když si vzpomenu třeba na Pána prstenů, Eragona,.. Ale teď mě zas napadly knihy psané ženskou rukou - Loď mezi hvězdami, Harry Potter, Hunger Games,.. Je to vážně těžké si vybrat, ale tak nakonec - volím mužské pohlaví :) Hlavně kvůli tomu Pánu prstenů :)

3. ...nakupovala na Barnes&Noble nebo na Amazonu?
Tak tahle otázka se mě asi netýká - ani na jednom jsem nic nekupovala a asi ani nebudu :D

4. ...všechny knihy, z kterých se staly filmy nebo seriály?
Takže knížky, z kterých je seriál, znám jen velmi málo, takže volím ty, z kterých se staly filmy :)

5. ...přečetla 5 stránek denně nebo 5 knih týdně?
Tak tohle je divná otázka.. :D S 5ti stránkami za den bych toho moc nestihla, určitě volím 5 knih týdně, i když by mi to dalo zabrat :)

6. ...byla profesionální recenzent nebo autor?
Recenzent. Tak recenze píšu už teď a na to, abych se stala spisovatelkou bych musela mít nějaký fakt dobrý nápad na knihu - psaní povídek mě sice baví, ale nejsem v tom až tak dobrá.

7. ...četla tvých 20 nejoblíbenějších knížek furt dokola nebo vždy četla knihy, které jsi předtím nikdy nečetla?
Asi bych volila ty nové knihy, protože představa, že do konce života bych mohla číst jen 20 knížek dokola - bych se zbláznila :D Radši bych poznávala nové příběhy, autory, postavy,...

8. ...byla knihovnice nebo knihkupec?
Těžká otázka. Jako knihovnice bych aspoň mohla vybírat knížky, které bych objednávala - protože když si vzpomenu na naši starou knihovnu, kde prostě neměli nové fantasy tituly a tak pod. Ale zase knihkupec má lepší přehled o knížkách a tak.. radši bych pracovala v knihkupectví teda :)

9. ...četla jen tvůj oblíbený žánr nebo všechny ostatní, kromě toho tvého oblíbeného?
Můj oblíbený žánr je fantasy - překvapivě :) A i když jsem si poslední dobou docela oblíbila sci-fi a nějaké další žánry, tak bych radši volila jen to fantasy :)

10. ...četla jen papírové knihy nebo e-knihy?
Tak určitě ty papírové verze knih - ta vůně, ta novota, dotýkat se těch stránek,... :D Navíc jsem žádnou knihu v e-podobě nikdy nečetla, ani nemám čtečku, takže tak - neláká mě to :D

Tak snad se vám TAG líbil a opravdu se omlouvám za tu divnou podobu, překlad otázek :) Originální otázky najdete v popisku u tohoto videa :) Doufám, že se někomu TAG zalíbil natolik, aby ho taky udělal, takže mi kdyžtak hoďte dolů do komentáře odkaz na váš vyplněný TAG - ráda se kouknu :) Klidně mi taky navrhněte, jaký TAG bych příště mohla udělat - nějak mě to začíná bavit :D

 
 

Reklama