Duben 2015

Stěhování blogu

6. dubna 2015 v 17:54 | Julča |  Vzkazy
Pro někoho pmožná nečekané, ale pro ty, co sledují fb stránku blogu, tak možná o něco méně překvapivé. Každopádně. Blog se stěhuje na blogspot - už jsou tam všechny články, je hotový design a už je tam i přivítací článek. Doufám, že blog budete i nadále číst tam. Jinak tento blog nechávám v původním stavu, jelikož nějaké ty staré články jsem se na ten nový rozhodla nedávat - v tomhle ohledu je to tam mnohem čistší :D No nic, doufám, že i tak zůstanete se mnou a na blog zavítáte:

http://fantasy-maniak.blogspot.cz/


Recenze: Boyhood

5. dubna 2015 v 11:29 | Julča |  Filmové recenze

BOYHOOD

CHLAPECTVÍ


Drama
2014, USA, 2014

Oficiální text:
Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe.

Film Boyhood (v čj Chlapectví) sleduje život obyčejného dospívajícího kluka. Režisér Richard Linklater na tomto snímku pracoval neuvěřitelných 12 let. Každý rok se na pár dní sešli ti samí herci a natočili kousek do výsledného filmu.
Hlavní postavou je Mason, jehož život sledujeme od jeho 6ti let. Během filmu se v divácích prostřídá mnoho emocí a pocitů, jelikož na své cestě životem Mason pozná spoustu lidí, nových přátel, také lásek, ale narazí i na pár konfliktů a těžších situací.

Film Boyhood byl pro mě velmi očekávaným snímkem, jelikož už předtím než šel do kin o něm bylo hodně slyšet. Hlavně kvůli tomu, o jaký projekt se vůbec jedná , to, jakou dobu ho trvalo natočit a kolik lidí se na tom podílelo. Asi i kvůli té délce natáčení jsem od filmu očekávala něco velkolepého. Navíc film byl nominovaný i na Oscary, odkud si sice jednu sošku odnesl, ale myslela jsem si, že Oscary více ovládne. Ale i tak - co se týká ocenění, tak si vedl celkem dobře (např. Zlaté Globy). Jinak ono to vlastně velkolepé bylo, ale trochu jinak než jsem očekávala.
Čekala jsem dramatický příběh, možná nějaké ty drogy a zkrátka více drama, ,,horší" životní příběh. Ale neříkám, že když tomu tak nebylo, že je to hned špatně. Obyčejný příběh, celkem obyčejného dospívajícího chlapce - i když každý jsme svým způsobem jedineční.
První polovina filmu, kdy Mason byl ještě malým klukem, pro mě byla trochu nudná, ne moc záživná. Ale druhou polovinu filmu, kdy Mason už byl na střední a dál a žil si svým vlastním životem, film mě začal bavit a mnohem víc zajímat.
Celkově je to ale moc hezký snímek, hezky natočený, takový milý. Ale i přesto si myslím, že film už asi znovu nezhlédnu.
Od filmu jsem ale stejně čekala něco víc, a i když je to hezký film, tak pro mě zůstává jenom milým, na jedno zkouknutí.

Viděl jste někdo tento film? A jak se vám líbil?


Právě v kinech: Duben 2015

4. dubna 2015 v 20:06 | Julča |  Právě v kinech
Do článků Právě v kinech sice dávám vždy většinu filmů, které se dávají v kinech, i když to nejsou premiéry, ale tentokrát je těch premiér tolik, že myslím, že samotné ty premiéry na celý článek vystačí - i když si myslím, že jich je vážně hodně. Ale tak, ať si každý vybere.


BELGIE 2015

2. dubna 2015 v 18:15 | Julča |  Ostatní
Jak jste mohli zaznamenat na facebookové stránce blogu (zde), tak jsem poslední týden v březnu byla v Belgii. Jednalo se o výměnný pobyt se školou, prvně jsme tedy my jeli na týden tam a Belgičani zase přijedou poslední týden v dubnu sem. Každý jsme bydleli u svého Belgičana, já konkrétně u Belgičanky, která se zdála celkem fajn, i její rodina byla fajn, doma to měli moc hezké, moderní, i její sourozenci byli fajn - v tomhle ohledu jsem fakt byla spokojená. Akorát chodí s jedním klukem z jejich třídy, ten se taky účastnil výměny, takže vlastně oni dva byli skoro furt spolu, takže tak trochu si vystačili sami spolu. No, nevadí.
Z Česka jsme vyráželi v pátek navečer, každé tři hodiny, přibližně, jsme stavěli na benzínce a dopoledne další den jsme dojeli do Bruselu. Tam jsme byli celkem devět hodin, z čehož bylo pět hodin rozchodu, což bylo fakt super - mohli jsme si to tam projít, jak jsme chtěli, sami. Takže jsem nakoupila nějakou tu čokoládu, dala si vafli, kafe, nakoupila pár pohledů,.. V Bruselu to bylo fakt fajn a líbilo se mi tam, i když tam bylo dost turistů a tak, ale bylo to tam hezký.
Odpo jsme pak jeli dál a navečer jsme dorazili do Beverenu, kam si pro nás přijely jednotlivé rodiny. No a večer jsme šli ještě do klubu, kde to bylo skvělé, sešlo se nás tam hodně z výměny, jak Čechů, tak Belgičanů. Ale v tom klubu to bylo fakt skvělé a líbilo se mi tam ze všech hospod apod. nejvíc :) Myslím, že jsme tam byli asi do jedné, a pak jsme jeli na kolech domů (jejich kola jsou fakt na zabití, teda aspoň to moje bylo, takové.. rozviklané :D).
V neděli jsme měli naprosto volný program - s rodinou. V mém případě loupání zeleniny a ovoce na další den do školy :D No, ale pak mě moje Belgičanka (+ její milý a jeho Češka) pozvala na palačinku, takže to snad stálo za to :D Ale večer jsme šli zase do hospody s ostatníma.
V pondělí byl program ve škole, nějaké ty seznamovací hry a prezentace na téma sport a zdravý životní styl (tohle téma jim vybrali učitelé, Belgičani z toho taky nebyli moc nadšení..). Večer zase ven, klasika.
Další den se jelo do města Bruges, které jsem si naprosto zamilovala, jelikož to má takový ten anglický styl - ty domy prostě vypadají jako v Anglii, takže to já můžu. Každopádně nás provedli městem, a pak jsme měli rozchod. Já zas nakoupila další čokoládu :D Z Bruges jsme ještě jeli na pláž, i když pak začalo pršet, ale pláž byla vážně hezká, písek, molo, taková hezká šedá atmosféra ledového moře. Pak jsme akorát dojeli domů a hned zas šli ven (tedy opět jeli na kolech, každý den jsme jeli na kolech).

beach in Belgium

Další den byl opět program ve škole - i se studentama z ostatním výměn, byli tam ještě ze Slovenska a Itálie. A "hráli" jsme si na evropský parlament, kdy jsme ve skupinkách diskutovali nad návrhama zákonů, anglicky, a pak o nich všichni hlasovali. No, nebyl to úplně nejzábavnější program, ale bylo to celkem zajímavé.
Ve čtvrtek jsme jeli do bažin (Saeftinghe), kde jsme byli asi hodinu, dýl, ale původně jsme tam měli být skoro tři hodiny, ale začalo pršet. Bylo to hodně náročné v gumácích se tam občas brodit bahnem, ale rozhodně to byla zajímavá zkušenost, jsem ráda, že jsem tam byla.
Poslední den jsme dopo ještě jeli do Antwerp, projít se po městě, ale tohle město se mi až tak nelíbilo, nevím. Každopádně pak jsme jeli dom a já jsem se sbalila a připravila na cestu. Taky jsem se rozloučila s rodinou, vážně byli moc fajn.
No a v sobotu dopo jsme se vrátili zpátky domů do Česka.

A ještě pár věcí, co je pro Belgii fakt typických:
- ježdění na kole (jezdili jsme fakt všude na kolech, do školy, do hospody, plus ty jejich kola, no.. -_-)
- pivo (hlavně Duvel, navíc se tam pije od 16ti, takže noproblemo, chutnala jsem teda, ale pivo mi nechutná, takže asi tak, ale i přesto, že pivo mi nechutná a nepiju ho, tak jedno mi chutnalo a to třešňový Mort)
- počasí - furt prší (skoro furt tam pršelo a bylo fakt mrazivo, takže jsme většina domů dojeli nachcípaných)
- zima (tím myslím, že nemají moc potřebu doma topit, teda u těch mojich to nebylo až tak, ale u některých byla prý fakt kosa)
- během dne moc nejí, až u večeře se fakt nají (Češi tak trochu hladověli, teda ne všichni, ten kdo si dokázal říct, tak ne, já jsem se celkem rychle přizpůsobila a nevadilo mi, že se jí víc až na večeři, ale i tak když jsem přijela zpátky domů do Česka, tak jsem se doma fakt přecpala a snědla toho strašně moc..)
- divný zákazy ve škole (třeba v budově školy se vůbec nesmí jíst ani pít, takže když chceš něco pojíst, tak musíš jít ven na školní dvůr a vzhledem k tomu, že v Belgii skoro furt prší, tak nic moc, a nebo záchody, záchody pro učitele jsou uvnitř budovy, ale jestli chceš jít ty na záchod, tak musíš jít na dvůr, kde jsou záchody pro studenty, nevím, jestli je to takhle na všech školách tam, ale konkrétně na té naší to tak bylo, jo a taky se tam v budově vůbec nesmí používat mobil a nesmíš si tam ani pustit písničky do sluchátek, nic, teď si vážně vážím těch našich škol v ČR)
- čokoláda, vafle (no, tohle jsem asi ani nemusela psát, ale aby to bylo komplet, prostě Belgická čokoláda je vyhlášená, takže asi tak)
- hranolky, French fries (Belgičani si přivlastňují to, že u nich vznikly hranolky, budiž, je pravda, že hranolkáren je tam celkem dost)
- anglický styl (hodně domů a měst je tam postaveno v anglickém stylu, upřímně netuším, jak se tam dostal, ale miluju ho)
Určitě by se našlo spoustu dalších typických věcí, ale tyhle mi nejvíc zůstaly v paměti.


Tak doufám, že se vám tento článek líbil, možná se vám něco z toho bude hodit, až tam pojedete.
Nebo byl jste tam někdo z vás už? Taky se vám tam líbilo?


Filmy, které chci vidět #03

1. dubna 2015 v 18:25 | Julča |  Filmy, které chci zhlédnout

Opět vám tu přináším pár filmů, které chci vidět. Pro inspiraci. Třeba vás něco zaujme a tky si to přidáte na svůj seznam filmů, které chcete vidět :) Dejte vědět, jestli vás nějaký film opravdu zaujal.

The Age of Adaline
V kinech od: 24.4.2015 (v USA)
Žánr: Drama, Romantický
Děj: Je studená zima, minulé století a hlavní hrdinka filmu, Adaline (Blake Lively), havaruje v lese. Není to však normální nehoda. Něco se při ní stane a to navždy změní její život. Adaline přestane stárnout. Kdo by nechtěl, že? Ovšem když vám dcera stárne před očima až je starší než vy, to už příjemné není. Na lásku můžete zapomenout. Nakonec zůstanete sami. Adaline se s tím musí nějak vypořádat, i když to není jednoduché...

Mr. Holmes
V kinech od: 17.7.2015 (v USA)
Žánr: Krimi, Drama, Mysteriózní
Děj: Příběh je zasazen do roku 1947, kdy už je Sherlock (Ian McKellen) ve věku 93 let na svém odpočinku a žije společně s mladou hospodyní (Laura Linney) a jejím dospívajícím synem. S ním probírá své staré kauzy, přičemž naráží na jednu hodně starou, z které si vybavuje pouze její fragmenty a snaží se jí přijít na kloub, protože zasahovala částečně i do jeho života.

Crimson Peak / Purpurový vrch
V kinech od: 15.10.2015 (v ČR)
Žánr: Horor
Děj: Severozápádní cíp Anglie je plný více či méně prosperujících panství. Jedno z nich je však velmi speciální. A právě do něj se brzy po svatbě přestěhuje mladá dívka Edith Cushing (Mia Wasikowska). Jejím novomanželem je okouzlující sir Thomas Sharpe (Tom Hiddleston), který zde žije společně se svou sestrou lady Lucille (Jessica Chastain). Edith však velmi brzy začíná zjišťovat, že její manžel není tím, kým se zdál být. Na povrch začne vyplouvat jeho tajemná a ne vždy příjemná minulost.

The Lady in the Van
Žánr: Drama, Komedie
Děj: /

Maggie
Žánr: Horor, Drama, Thriller
Děj: Film debutujícího režiséra Henryho Hobsona pojednává o 16leté dívce Maggie (Abigail Breslin), která se nakazí virusem způsobující přeměnu na zombie. Nákaza sa neprojeví okamžitě, ale transformuje Maggie postupně. Úplná přeměna dívky na zombie tak trvá několik měsíců. Snímek kombinuje horor a rodinné drama, když ukazuje, jak se Maggie a její rodina v čele s otcem Wadeom (Arnold Schwarzenegger) snaží se situací vyrovnat.

Z filmů, které jsem zde uvedla, se nejvíc těším na Crimson Peak a to také hlavně díky Tomu Hiddlestonovi. Ale jinak jsem zvědavá na všechny filmy. U hodně z nich není jisté, jestli půjdou do kin i v ČR, ale doufám, že aspoň The Age of Adaline do těch kin u nás půjde. A u Crimson Peak je to jasné - v ČR to bude, takže na to určitě půjdu do kina (ještě jsem na žádném hororu v kině nebyla, takže musím určitě někoho přibrat s sebou). A který film se vám z těch uvedených líbí nejvíc? Nebo se těšíte na nějaký film? - napište mi ho do komentářů, třeba mě taky zaujme :)