Březen 2015

TOP 10 SONGS: February 2015

29. března 2015 v 16:38 | Julča |  Playlisty
Ahojte, už delší dobu jsem chtěla rozjet novou rubriku, nový typ článků, které by vycházely pravidelně. Nakonec jsem nevytvořila novou rubriku, ale rozhodla jsem se, že to budu dávat do playlistů, jelikož vlatně o playlisty jde - ke každému měsíci najdete na mém YT chanellu playlist s top 10 písničkama za minulý měsíc (přičemž se nebude jednat o novinky, možná někdy, prostě se bude jednat o písničky, na kterých jsem daný měsíc nejvíc ujížděla). Takže jestli chcete vědět o mých playlistech, co nejdřív, tak šup na můj youtube - zde.
Ale už dost okecávání - hurá do písniček za únor (já vím, opožděně, nevěděla jsem, jestli tenhle typ článků vážně rozjedu nebo ne), takže snad to nevadí. A doufám, že si poslechnete i ty písničky, které neznáte, třeba vás některé osloví a zalíbí se vám.

PLAYLIST ZDE


Takže tady ↑ je celý seznam písniček za únor.Kdyžtak v anketě pod článkem hlasujte pro písničku, která se vám z tohoto seznamu líbí nejvíc.

O písničkách:
- Crazy - tuhle písničku zbožňuju i v originále, ale teď jsem navíc objevila tenhle cover a remix dohromady a tahle verze se mi taky hrozně zalíbila
- Couch Potato - skupinu Jakubi jsem předtím neznala a náhodou jsem na YT narazila na tuhle písničku, je úžasná, vždycky mě dokáže nabít pozitivní energií
- Sweater Weather - o téhle písničce jsem už hodněkrát slyšela, i o samotné skupině, ale slyšela jsem ji jen párkrát, ale teď jsem si ji stáhla i do mobilu a poslouchala ji opravdu hodně, mám ji dost naposlouchanou za poslední dobu
- Big Eyes - písnička ke stejnojmennému filmu od Tima Burtona, od Lany Del Rey, k filmu nazpívala ještě píseň I Can Fly a obě se mi moc líbí, Lanu poslouchám často
- Rumour - a v únoru jsem také objevila skvělou zpěvačku Chlöe Howl, o které jsem předtím neslyšela, ale její hlas a písničky se mi opravdu líbí, zvlášť písnička Rumour
- Out of the Black - v únoru jsem také objevila kapelu Royal Blood (ještě předtím než vyhráli cenu za nejlepší britskou kapelu, ani jsem nevěděla, že jsou nominovaní), ale Royal Blood se řadí mezi mé nejoblíbenější kapely vůbec, jejich tvorba je skvělá, opravdu
- Závist - tahle písnička od Ty Nikdy je klasika, ale v únoru jsem na tuhle písničku měla opravdu hodně čato náladu, vlastně ji ještě teď poslouchám skoro každý den
- Bad Reputation - vlastně se jedná pouze o cover od Avril Lavigne, ale v jejím podání mám tuhle písničku nejradši, trochu starší cover, ale nemůžu se ho nabažit, navíc na Avril jsem dříve dost ulítávala
- Otherside - před nějakou dobou jsem taky dost začala poslouchal Red Hot Chilli Peppers a tohle je jedná z mých nejoblíbenějších písní od nich
- No Diggity - písničku v originále jsem moc nevyhledávala, ale tenhle remix z coveru od Eda a Passengera je skvělý

A během asi 2 týdnů vyjde další TOP 10 za měsíc březen, takže doufám, že se někomu tento typ článků zalíbí :)

Nezapomeňte hlasovat v anketě pod článkem ↓

Recenze: The Fault In Our Stars

27. března 2015 v 11:15 | Julča |  Filmové recenze

The Fault In Our Stars

Hvězdy nám nepřály


Žánr: Drama, Romantický, Komedie
USA, 2014
Režie: Josh Boone
Předloha: John Green
Hrají: Shailene Woodley, Ansel Engort,...
Hazel Grace, dospívající dívka trpící rakovinou. Augustus, kluk, který se z rakoviny vyléčil, a do kterého se Hazel zamilovala. Ve stručnosti - příběh zamilovaného páru protkaný tématem smrti, umírání a bolestí. I když jim není přáno, snaží se všeho užít, jak to jen jde.

Kdyby se našel někdo, kdo neslyšel o knížce Hvězdy nám nepřály, kterou jsem také recenzovala (zde), tak o filmu určitě slyšel. Mnoho dívek považuje tuto knihu nebo film za svůj nejoblíbenější, ale najde se i druhá skupina lidí, kam mimochodem patřím i já, kterou tento příběh příliš nenadchnul.
Popravdě jsem potom, co jsem si přečetla knížku, neměla moc náladu na to zkouknout film, ale nakonec jsem mu dala šanci. Hlavně kvůli lidem, kteří se nad tímto filmem rozplývali. Musela jsem si na něj prostě utvořit svůj vlastní názor.

Teď se nelekněte, jelikož i já sama jsem se lekla, když následující věta vyšla z mých úst. Podle mě je film lepší jak kniha. Nemyslela jsem, že vůbec někdy takovou větu vyslovím, ale stalo se.
Příběh je totožný s tím knižním, ale oproti knize, která u mě nevyvolala skoro žádné emoce, filmu se to podařilo. Ano, smutné scény byly prvoplánové a citově diváky vydíraly, ale ráda jsem si u tohoto filmu pobrečela, protože u knihy jsem přesně tohle slzavé údolí očekávala, ale jaksi se nedostavilo - ovšem film v tomhle ohledu nezklamal.

Co se mi ale stejně jako u knížky nelíbilo, byly některé scény - ty holt nezměníš. Jako nejhorší hodnotím scénu v domě Anne Frankové, jelikož vůbec nechápu počínání hlavních hrdinů, natožpak reakce lidí okolo nich. Co dál mi vadilo? Augustus je prostě pořád Augustus. Sice se ve filmu chová více jako teenager a příběh působí reálněji, ale překvapilo mě, že na mě působil spíše jako namachrovaný frajírek, což jsem v knize naopak nepostřehla. Ale ty metafory - prostě je nemůžu vystát a nepřijdou mi zas tak duchaplné, za jaké je někteří považují.

Ještě něco? Taky jste si všimli těch miliónů obrázků na tumblr, we♥it a všude možně? Myslím tím obrázky s citátem "okay, okay". Trošku přehnané dle mě, jelikož ve filmu z toho udělali velkou věc a já to v knížce skoro nepostřehla, ale zrovna tohle může být tím, že jsem knížku četla v češtině a ne v angličtině.

Abych to shrnula - čekala jsem to horší, ale furt to není nic moc. Možná kdyby mě takto příliš neovlivňovala kniha, tak bych film hodnotila jinak, co já vím, ale pozdě - knihu jsem četla. Navíc samotný příběh mě až tak nenadchnul. Ale příjemně mě překvapila herečka Shailene Woodley, která mi není moc sympatická, ale ve filmu mi nevadila.

Přemýšlela jsem, kolik filmu dám hvězdiček a nakonec jsem mu dala šest, podprůměrný film to rozhodně nebyl a navíc se mi film líbil víc než kniha (vážně, vážně? nemyslela jsem si, že je to vůbec možné..).


A co vy? Jste fanoušci filmu či knhy nebo naopak?


Recenze: Marťan - Andy Weir

24. března 2015 v 12:00 | Julča |  Knižní recenze

Marťan

Andy Weir


Pův. název: The Martian
Nakladatelství: Knižní klub, Ikar
Překlad: Patrick Frank
Hlavním hrdinou knihy je Mark Watney, astronaut, který se vydává na misi na Mars. Ale během pobytu posádky na Marsu nastanou potíže a všichni se musí dopravit zpět na Zemi, ale Mark na Marsu zůstane a všichni si myslí, že je mrtvý. Ale Mark žije, přežívá na jejich základně, kde měla celá mise proběhnout, ale ví, že mu za jistou dobu dojdou zásoby nebo se můžou rozbít životně důležité přístroje - na recyklaci vody či na upravování atmosféry na základně. Zkrátka se toho může hodně pokazit, navíc lidé na Zemi neví, že Mark stále žije.

O knize Marťan jste asi už slyšeli. Vydal ji Knižní klub v edici Světový bestseller a knížkám v této edici věnuji vždy pozornost, sice toto škatulkování nemám moc ráda, ale občas díky tomu narazím na dobré tituly.
Už samotná anotace či případná ukázka vás dokáže pořádně nažhavit na samotnou knihu.
Jelikož se kniha odehrává jakoby mezi astronauty, tak se zde setkáme s mnoho odborných termínů. Je pravda, že díky jsem pár těch termínů pochytila i já, ale i přesto jich na mě bylo občas moc. Občas bylo těch odborností tolik, že jsem přeskakovala text očima. Nemělo by se to dělat, ale nějaké ty kilowatty, zapojení recyklátoru a podobné občas přeskočit můžu. Fyziku moc nemusím, takže ty popisy na mě byly občas až moc dlouhé a až moc odborné.
Ale jinak se mi kniha velmi líbila, hlavně se velmi dobře četla a děj rychle ubíhal. Většina knihy je psaná z pohledu Marka, teda kniha je seskládáná ze zápisů z jeho deníku, jelikož se rozhodl, že si povede deník, pro budoucí generace. Díky tomu jsme měli možnost Marka velmi dobře poznat, musím říct, že takhle podrobně jsem hodně dlouho žádnou hlavní postavu nepoznala. Mark je ale celkem složitá osobnost, takže nevím, jestli si ho všichni oblíbíte. Já jsem ho ze začátku měla ráda, nijak zvlášť, ale měla ráda, potom už míň, ale stále dobré. Jako lidi bychom si asi úplně nesedli, ale jako hlavní postava nebyl vůbec špatný.
Celou knihu provázela napínavá atmosféra a nečekané zvraty, přecejen šlo hlavnímu hrdinovi o život.
Jako velké plus také hodnotím to, že jsem měla možnost poznat blíže prostředí astronautů, vesmírných stanic a podobně, s tím se člověk každý den nesetká.
Takže jaké je závěrečné hodnocení? Jediným mínusem bylo občas moc odborností, ale jinak kniha je čtivá, napínavá, plná nečekaných zvratů, také vžití do hlavní postavy bylo skvělé. Kniha se mi prostě líbila a ráda bych ji doporučila dál, jelikož já sama jsem ani nečekala, že by se mi kniha, až tak moc líbila.


Hudební novinky: LEDEN 2015

21. března 2015 v 11:45 | Julča |  Hudební novinky
Už jen tyhle novinky a nebudu mít žádnou prodlevu :D Ty březnové vyjdou normálně, začátkem dubna, a potom zase až za měsíc ty dubnové. Takže poslední vzpomínkové hudební novinky jsou tady :)
Tentokrát nedávám videa přímo do článku, ale myslím, že si každý dokážete odkaz rozkliknout.

Filmy roku 2014: Zaujalo mě

17. března 2015 v 11:30 | Julča |  Filmové tipy
Filmy roku 2014: Doporučuji - článek zde
Před nějakou dobou jsem vám přinesla článek s filmy, které mě za minulý rok tak oslovily, že jsem je vám mohla doporučit (článek zde). A tento článek bude tentokrát s filmy, které mě zaujaly, ale ještě jsem je neviděla. Třeba jste některý z těchto filmů ale viděly vy, a tak mi můžete napsat svůj názor na tyto filmy. No a pokud vás nějaký film z tohoto článku zaujme natolik, že ho zhlédnete, tak mi taky potom nezapomeňte napsat, jak se vám líbil :)

Hudební novinky - ÚNOR 2015

13. března 2015 v 12:00 | Julča |  Hudební novinky

všechny hud. novinky najdeš v celém článku

Knižní TAG/ The Ultimate Book TAG

10. března 2015 v 11:00 | Julča |  Knižní TAGy
Ahojte, tento týden jsem pryč, konkrétně v Praze, jelikož mám jarní prázdniny, ale aspoň tento článek jsem si pro vás předpřipravila. Snad se bdue líbit, jedná se jen o takový TAG, na který jsem narazila zde a líbil se mi natolik, že jsem ho chtěla taky udělat. Kdyžtak budu ráda, když mi napíšete, jestli vás baví číst si různé TAGy - mohla bych jednou za čas na blog nějaký přidat. A pokud se vám TAG líbil, tak budu ráda, když v něm budete pokračovat :)


 • Bývá ti špatně při čtení v autě? Když si čtu déle, tak ano, ale i tak si v autobuse či jinde čtu alespoň po chvilkách s pauzami :)
 • Který autor má podle tebe jedinečný styl psaní a proč? Myslím, že každý autor má svůj jedinečný styl psaní, ale jako mezi autory s opravdu výjimečným stylem psaním, řadím např. E.A. Poea (ta atmosféra jeho povídek) a J.R.R. Tolkiena (zkrátka, jak dokázal popsat svět Středozemě a ty jeho popisy + básně).
 • Harry Potter nebo Stmívání? Rozhodně Harry Potter, to už jsem četla tolikrát a stále mě to neomrzelo. Stmívání jsem taky četla (až na poslední díl, ten mě pak už nebavil), ale bavilo mě to spíš v době, kdy knížky nově vycházely, když jsem byla mladší.
 • Nosíš s sebou nějakou tašku nebo kabelku na knihy? Jestli ano, co v ní je (kromě knih)? Nemyslím si, že by někdo speciálně nosil nějakou extra tašku na knihy, prostě do jakékoliv tašky, kterou mám zrovna s sebou si dám knihu pro případ, že by se nějaká ta chvilka na čtení našla.
 • Čicháš ke knihám? Sice jsem dost velká milovnice knih, ale tohle nedělám, asi si jsem jediná, ale co už.
 • Která knížka se ti líbila, když jsi ji četla, ale později jsi zjistila, že to není zrovna "kvalitní psaní"? Možná Přebyteční, na základce jsem tu knihu opravdu milovala, nedala jsem na ni dopustit. A pořád ji beru jako pro mě zásadní knihu, ale asi hlavně proto, že jsem ji četla právě jako mladší.
 • Píšeš? Vidíš sebe samu v budoucnu jako spisovatelku? Psala jsem povídky, ale teď jsem to hodně dlouhou dobu zanedbávala. Musím si na to najít čas, ale mým snem je koupit si psací stroj (nějaký starší) a psát na něm, myslím, že na psaní prostě potřebuju tu správnou autmosféru.
 • Kdy jsi začala číst? Jakmile jsem se to naučila :D Vlastně odmala jsem s taťkou chodila do knihovny a tam jsem si vždycky půjčila velkou hromadu knížek :D
 • Byl tvůj oblíbený předmět ve škole Český jazyk a literatura? Nee, ale bylo to hlavně kvůli učitelům. Baví mě psát, číst a tak, ale preferuji, když si sama můžu vybrat žánr, autora apod. Ale i tak uznávám, že o některých autorech bychom toho měli znát víc, i když mě mrzí, že ve škole bereme strašně moc českých autorů, kteří ani nejsou AŽ tak významní, ale těch zahraničních je podstatně méně.
 • Kdybys dostala knihu, kterou jsi četla a nelíbila se ti, co bys dělala? Záleželo by, od koho bych ji dostala. Třeba babičce bych určitě neřekla, že se mi ta knížka nelíbila. Ale kámošce a mamce bych to asi řekla, i když bych samozřejmě taky poděkovala a jen bych to okrajem zmínila.
 • Která méně známá série se podobá Harrymu Potterovi nebo Hunger games? Neznám žádnou sérii podobnou Harry Potterovi, jsem ráda, že se po něm nezvedla vlna plná knížek o kouzelnících. Zato knížek podobných Hunger Games by se asi našlo víc, jelikož dystopií poslední dobou vyšlo opravdu hodně, ale nevím, kterou sérii bych měla jmenovat.
 • Upíři nebo víly? Upíři! Třeba Dracula je skvělý, tu knížku (originál od Brama Stokera) doporučuju všem, četla jsem ji několikrát a stejně plánuju zase další re-reading.
 • Vlkodlaci nebo duchové? Vlkodlaci! Miluju ta stvoření, navíc jelikož jsou vzdálení příbuzní vlků, tak je jasné, že volím je, jelikož vlky mám opravdu ráda, krásná zvířata.
 • Milostný trojúhelník nebo zakázaná láska? Obojí má něco do sebe, záleží na tom, jak to autor pojme. Hlavně aby to nebyl příběh samý klišé a přiblblých scén.
 • Romantická kniha nebo akční kniha s několika romantickými scénami? Asi to druhé, nemám ráda přímo romantické knížky, preferuji akci :)
A jak byste odpověděli vy? Měli bychom některé odpovědi společné?


Právě v kinech: Březen 2015

3. března 2015 v 16:12 | Julča |  Právě v kinech

PRÁVĚ V KINECH:

BŘEZEN 2015

Premiéry v březnu

Filmy, které chci vidět #02

2. března 2015 v 17:37 | Julča |  Filmy, které chci zhlédnout

SUBMARINE / Jmenuji se Oliver Tate
Žánr: Komedie, Drama, Romantický
Velká Británie/USA, 2010
Děj: Patnáctiletý Oliver Tate má dva cíle: zachránit manželství svých rodičů za pomoci pečlivě promyšleného plánu a přijít o panictví před svými dalšími narozeninami. Obává se, že jeho matka prožívá románek s new-age pošukem Grahamem, a tak monitoruje dění v rodičovské ložnici podle aktivity přepínače tlumených světel a falšuje sugestivní milostné dopisy matky otci. Zároveň se pokouší dvořit své spolužačce Jordaně, žhářce, která osobně dohlíží na to, co si Oliver zapisuje do svého deníku - obzvláště na pasáže, které se týkají jí samotné. Když se jí něco nezdá, Oliver musí škrtat. Film vznikl podle slavné knižní předlohy Joea Dunthornea a jde o nekonvenční a podmanivý příběh o dospívání.
Proč se na film chci podívat? O filmu i o knížce už jsem mockrát slyšela, ale přesto jsem se k němu ještě nedostala. Zato soundtrack filmu mám už několikrát zposlechnutý, jelikož je od Alexe Turnera (frontman kapely Arctic Monkeys). Arctic Monkeys poslouchám, takže soundtrack se mi moc líbí. Samozřejmě jsem si na film četla i nějaké ty názory, někteří nazývají tento film divným, ale divné nemusí znamenat špatné.

SILVER LININGS PLAYBOOK / Terapie láskou
Žánr: Komedie, Drama, Romantický
USA, 2012
Hudba: Danny Elfman (mimojiné je to také dvorní skladatel Tima Burtona)
Knižní předloha: Matthew Quick
Děj: Učitel dějepisu, Pat Solatano (Bradley Cooper), prošel psychickou krizí, během níž přišel o všechno - ztratil dům, práci, manželku i svůj dosavadní život. Jediné, co získal, bylo osm měsíců strávených v psychiatrické léčebně. Po jejich skončení mu soud dovolí vrátit se domů. Pat se vrací ke svým rodičům (Jacki Weaver a Robert De Niro), kteří se mu ze všech sil snaží pomoci postavit se na vlastní nohy. Sám Pat je odhodlaný zásadně změnit svůj život, což pro něj znamená přemoci nezvladatelné návaly vzteku, myslet pozitivně a především znovu najít cestu ke své manželce Nikki (Brea Bee), protože je přesvědčený, že i přes velmi dramatické okolnosti jejich rozchodu, to musí spolu dát opět dohromady. Jednoho dne ovšem Pat na večeři u přátel potká Tiffany (Jennifer Lawrence), nevyzpytatelnou a záhadnou dívku v depresi s kupou vlastních problémů. Od této chvíle se mu život začne komplikovat ještě více. Tiffany nabídne Patovi dohodu: pomůže mu sblížit se znovu s manželkou a on ji na oplátku pomůže s něčím pro ni velice důležitým - shání totiž partnera do taneční soutěže. Ani jeden z nich netuší, že se díky tomuto spojenectví mezi nimi vytváří nečekané pouto a oba zjišťují, že je společně trávený čas naplňuje neskonalým štěstím.
Proč se na film chci podívat? Opět, o filmu i o knize jsem mnohokrát slyšela. Ale na film bych se chtěla velmi podívat a jsem velmi zvědavá na herecký výkon Jennifer Lawrence, přecejen za to dostala Oscara, takže jsem vážně zvědavá. Ani nevím, proč jsem se na to nekoukla dřív. Nebo proč jsem si ještě nepřečetla ani tu knihu.

THE FIRST TIME
Žánr: Drama, Komedie, Romantický
USA, 2012
Děj: Dave má rád Jane, chtěl by s ní chodit, ale na jednom večírku potká Aubrey, velmi zvláštní dívku. Ta má taky přítele. Pak najednou se Dave a Aubrey potkají v kině, dají se do řeči. Začnou spolu mluvit o různých věcech a dají se dohromady.
Proč se na film chci podívat? Už nevím kdo, ale myslím, že ho některý ze zahraničních youtuberů označil za svůj oblíbený film, tak jsem si řekla, proč se na něj taky nepodívat. Tak snad se k tomu dostanu. Nečekám od toho filmu nic jiného, ale jako oddychovka to snad neuškodí. Navíc budu mít šanci vidět Dylana O'Briena v jiné roli než v roli Thomase v Labyrintu.

Hudební novinky - PROSINEC 2014

1. března 2015 v 12:32 | Julča |  Hudební novinky
Přehled hudebních novinek za prosinec 2014, jak jsem již psala, tak sem chci doplnit novinky za uplynulé měsíce a na řadě je prosinec. Ale nebojte, zanedlouho se tu objeví i únorové novinky - ty nejčerstvější :) O pár interpretech a skladbách se trochu rozepíšu a ostatní novinky můžete najít v seznamu na konci článku.


Filmové recenze

1. března 2015 v 12:31 | Julča