Září 2014

Teaser Tuesday (12) - Harry Potter and the Philosopher's Stone (J.K.Rowling)

30. září 2014 v 16:02 | Julča |  Teaser Tuesdays

Ukázka:
'I've come to bring Harry to his aunt and uncle. They're the only family he has left now.'
'You don't mean - you can't mean the people who live here?' cried Professor McGonagall, jumping to her feet and pointing at number four. 'Dumbledore - you can't.'

Jak se mi HP v angličtině čte:
Před HP jsem v angličtině četla akorát takovou tu upravenou zkrácenou verzi Frankensteina. No a teď jsem si zkusila půjčit na zkoušku první díl Harryho Pottera v angličtině a ono to překvapivě jde :) Musím říct, že styl J.K. Rowling mi přijde opravdu jednoduchý a lehce čitelný, oproti jiným knížkám, do kterých jsem nakukovala - např. doma mi stále leží Eragon v angličtině. Opravdu mě baví čtení HP a to jak v češtině, tak i v angličtině. Čte se to samo a akorát občas si něco vyhledám ve slovníku. No, občas mi ani nepřijde, že bych ho četla v angličtině :D Takže určitě si plánuji koupit HP v angličtině - sice ho nemám ani v češtině doma, ale tohle bude aspoň něco nového :)

A co vy? Četli jste HP v angličtině nebo nějaké jiné knížky? Kdyžtak doporučte nějaké knížky v angličtině, které nejsou až tak složité :)


Would You Rather - Book Edition (TAG)

28. září 2014 v 16:25 | Julča |  Knižní TAGy
Trochu jsem přemýšlela, co přidat na blog, protože se mi nechtělo psát recenzi (ale určitě bude příští týden, asi ve čtvrtek nebo v pátek), a tak jsem trochu zapátrala mezi knižními TAGy na internetu a našla tam tento (zde) a myslím, že nevadí, že ho převedu do blogové podoby, protože původně byl na youtube :) No, snad se bude TAG líbit a určitě se taky zapojte :) Předem se omlouvám za překlad otázek :D


RADŠI BYS...

1. ...četla jen trilogie nebo samostatné knihy?
Tak já bych určitě volila trilogie, protože ráda zůstávám s příběhem déle, tedy pokud mě baví. A mám zkušenost, že trilogie mě většinou více zaujmou. No a v dnešní době je to celkem hit je psát - ale já jsem ráda :) Nestěžuji si :)

2. ...četla pouze knihy psané ženou nebo mužem? (spisovatelka/spisovatel)
Asi bych volila mužské autory, protože když si vzpomenu třeba na Pána prstenů, Eragona,.. Ale teď mě zas napadly knihy psané ženskou rukou - Loď mezi hvězdami, Harry Potter, Hunger Games,.. Je to vážně těžké si vybrat, ale tak nakonec - volím mužské pohlaví :) Hlavně kvůli tomu Pánu prstenů :)

3. ...nakupovala na Barnes&Noble nebo na Amazonu?
Tak tahle otázka se mě asi netýká - ani na jednom jsem nic nekupovala a asi ani nebudu :D

4. ...všechny knihy, z kterých se staly filmy nebo seriály?
Takže knížky, z kterých je seriál, znám jen velmi málo, takže volím ty, z kterých se staly filmy :)

5. ...přečetla 5 stránek denně nebo 5 knih týdně?
Tak tohle je divná otázka.. :D S 5ti stránkami za den bych toho moc nestihla, určitě volím 5 knih týdně, i když by mi to dalo zabrat :)

6. ...byla profesionální recenzent nebo autor?
Recenzent. Tak recenze píšu už teď a na to, abych se stala spisovatelkou bych musela mít nějaký fakt dobrý nápad na knihu - psaní povídek mě sice baví, ale nejsem v tom až tak dobrá.

7. ...četla tvých 20 nejoblíbenějších knížek furt dokola nebo vždy četla knihy, které jsi předtím nikdy nečetla?
Asi bych volila ty nové knihy, protože představa, že do konce života bych mohla číst jen 20 knížek dokola - bych se zbláznila :D Radši bych poznávala nové příběhy, autory, postavy,...

8. ...byla knihovnice nebo knihkupec?
Těžká otázka. Jako knihovnice bych aspoň mohla vybírat knížky, které bych objednávala - protože když si vzpomenu na naši starou knihovnu, kde prostě neměli nové fantasy tituly a tak pod. Ale zase knihkupec má lepší přehled o knížkách a tak.. radši bych pracovala v knihkupectví teda :)

9. ...četla jen tvůj oblíbený žánr nebo všechny ostatní, kromě toho tvého oblíbeného?
Můj oblíbený žánr je fantasy - překvapivě :) A i když jsem si poslední dobou docela oblíbila sci-fi a nějaké další žánry, tak bych radši volila jen to fantasy :)

10. ...četla jen papírové knihy nebo e-knihy?
Tak určitě ty papírové verze knih - ta vůně, ta novota, dotýkat se těch stránek,... :D Navíc jsem žádnou knihu v e-podobě nikdy nečetla, ani nemám čtečku, takže tak - neláká mě to :D

Tak snad se vám TAG líbil a opravdu se omlouvám za tu divnou podobu, překlad otázek :) Originální otázky najdete v popisku u tohoto videa :) Doufám, že se někomu TAG zalíbil natolik, aby ho taky udělal, takže mi kdyžtak hoďte dolů do komentáře odkaz na váš vyplněný TAG - ráda se kouknu :) Klidně mi taky navrhněte, jaký TAG bych příště mohla udělat - nějak mě to začíná bavit :D


Recenze filmu: The Maze Runner

27. září 2014 v 11:44 | Julča |  Filmové recenze
THE MAZE RUNNER
LABYRINT: ÚTĚK

Kdo sledujete facebookovou stránku blogu (zde), tak jste si mohli všimnout, že asi před týdnem jsem byla v kině na filmu Labyrint: Útěk. Předpokládám, že jste o tomto filmu nebo alespoň knize slyšeli a já se teď pokusím zrecenzovat film, který u mě dopadl celkem kladně, ale upozorňuji na to, že jsem nečetla knihu, tak nemám žádné srovnání. Tak hurá do recenze :)

Nejprve vám samozřejmě nastíním děj, o čem zhruba film je, ale nebojte - žádné spoilery nebudou. Thomas se dostane na velmi zvláštní místo a ze začátku si nepamatuje ani svoje jméno, sice si na něj po pár dnech vzpomene, ale ostatní jeho vzpomínky jsou fuč. Někdo si s nima pohrál. Thomas se ocitne v komunitě lidí, kteří už dlouhou dobu žijí uprostřed obrovského labyrintu, kde se můžou skrývat nebezpečí. Jako každý nováček, který se tam ocitl, je zmatený, ale tento je i velmi zvědavý a rád by zjistil, co se v onom labyrintu ukrývá, ale tam se vydávají jenom někteří z nich, kteří labyrint znají velmi dobře a dokážou z něj najít cestu zpět za ostatníma. Tato komunita si žije v pořádku uprostřed tohoto kamenného bludiště, dokud se věci nezačnou měnit, dokud nepřijede první žena mezi samé muže, dokud Thomas své zvídavosti nepodlehne..

Pokud to někteří nevíte, tak film je na motivy knihy, kterou jsem sice nečetla, ale vím o ní a určitě si ji přečíst chystám. V češtině vyšel zatím první díl a to Labyrint: Útěk, ale předpokládám, že se do češtiny přeloží celá trilogie, protože se díky filmu knihy hodně zviditelnily a zatímco jsem četla, tak kniha u vás čtenářů dopadla dobře.

Ale teď už k filmu. Co se mi líbilo, tak herecké obsazení určitě, protože do hlavních rolí byli obsazeni mladí herci, né tak okoukaní. Například hlavní roli si zahrál Dylan O'Brien, kterého můžete někteří znát ze seriálu Teen Wolf, ale já sama jsem ho viděla hrát poprvé a na roli Thomase se mi velmi hodil a působil jako hl. postava velmi dobře, tím chci říct, že jsem si ho docela oblíbila. Dále je tu jediná dívka filmu a to je Teresa, kterou ztvárnila herečka Kaya Scodelario, kterou já osobně znám ze seriálu Skins a bylo docela neobvyklé ji vidět v poněkud jiné roli, ale taktéž mi do filmu zapadala. Dále mě velmi mile překvapil jeden ze stávajících členů komunity a to Newt, kterého si zahrál Thomas Brodie-Sangster, kterého můžete znát z Kouzelné chůvy Nanny McPhee, ale to jen tak bokem - hlavně mě překvapilo, že vypadá stále jako ten malý kluk :) Samozřejmě bych tu mohla zmínit další a další herce, protože i ti, které jsem dosud neznala mě překvapili a líbilo se mi, jak ztvárnili ty postavy.

U fantasy a akčního filmu jsou, podle mě, velmi důležité zvukové efekty, které celému filmu přidávají na dojmu a zvláště zvuky labyrintu, který se měnil a občas jste mohli zaslechnout monstra žijící uvnitř, byli perfektně udělané a vy jste se lépe vcítili do filmu, do děje a připadalo vám, že tam opravdu jste s nimi. Dále samozřejmě u takovéhoto filmu musím ocenit digitální zpracování filmu nebo zkrátka - ztvárnění labyrintu, efekty, vše bylo velmi realistické, ale zároveň né přehnané a ne moc umělé.

Teď přichází ta těžší část a to hodnocení příběhu, dějové linky a já nevím, co pochází z knihy a co si domysleli filmaři, takže je to trochu nezvyk, protože vždy čtu prvně knihu, ale tentokrát jsem to nestihla, ale pokusím bez ohledu na film/kniha podívat na samostatný příběh. Líbilo se mi, že celý film (až na pár záběrů na konci) jsme věděli pouze ty informace, co Thomas - zkrátka jsme byli vrhnuti do děje společně s ním a nevěděli, kde je, proč tam je, co se skrývá v labyrintu a další věci.. Ze začátku je samozřejmě spousta dialogů, protože chce Thomas zjistit od ostatních právě ty informace, které nemá a chce je znát. Dialogy, ale vůbec nejsou nudné, protože máte šanci ,,poznat" mnohem víc lidí z tamní komunity. Největším zklamáním pro mě, ale bylo to, co ostatní čekalo v labyrintu. Představovala jsem si něco na způsob bludište v Harry Potterovi - spoustu různých překážek, záludných, nečekaných.. Ale zklamání přišlo - v labyrintu je pouze jenom jeden druh oblud, sice se mi líbilo jejich zpracování, ale čekala jsem víc, tohle je prostě málo. Dále se mi také nelíbilo pojetí - najednou přijde Thomas a všechno dokáže, tím nechci říct, že všechno dokáže, ale je trochu zvláštní, že třeba v těch předchozích letech nikdo nikdy nepřežil noc v labyrintu a přitom jsou tam skvělí běžci, bojovníci, ti, kterým to myslí, ale ejhle - najednou přijde Thomas a chce to zvládnout. Tohle mi přijde velmi nerealistické, takovéto pojetí - hlavní hrdina dokáže všechno jako první a ostatní to předtím dlouhé roky nezvládli - nikdo z nich. Jinak ve filmu nechybí dostatek akce, takže rozhodně nehrozilo, že bych se nudila, ale některé věci mě zklamaly a já myslela, že mě film více nadchne, ale i tak doporučuju ho shlédnout a především si udělat vlastní názor.

Dále určitě obdivuju herce, kteří museli většinou podat nějaké ty fyzické výkony, protože ve filmu se pořád běhá, utíká, pár potyček tam taky je, takže za to mají u mě herci obrovské plus. Pokud by to někoho zajímalo, tak tady je video →zde, kde je vidět, jak natáčení probíhalo a právě tam je i vidět, že museli trošku něco potrénovat třeba právě pro ty potyčky.

Film se mi líbil, i když nepatří mezi mé top, ale určitě u mě dopadl kladně. Nemohla jsem se rozhodnout mezi 7 a 8 hvězdičkami.

OneRepublic - I Lived

25. září 2014 v 14:48 | Julča |  Hudební novinky
Interpret: OneRepublic
Název: I Lived
Z alba: Nativetext a překlad + něco o OneRepublic v celém článku

WWW Wednesday (11) - 23.9.2014

24. září 2014 v 14:30 | Julča |  WWW Wednesday

Co jsi naposledy dočetla?
Výkřik do tmy - Manuela Martini
Tato knížka je z edice Thriller od Fragmentu a tuto edici mám fakt ráda - hlavně na čtení v létě :) A tuto knížku jsem četla ještě o prázdninách, protože pak jsem byla dlouho nemocná a měla jsem nedobrovolnou pauzu ve čtení. Recenze na Výkřik do tmy zde :)

Co právě čteš?
Silo - Hugh Howey
Už jsem skoro u konce a přesto stále netuším, jak to dopadne - vlastně jsem úplně mimo z týto knížky, ale v dobrém slova smyslu, určitě bude recenze, až si tu knížku nechám chvilku poležet v hlavě :) No, jsem zvědavá, jak to vůbec dopadne :)

Co dalšího budeš pravděpodobně číst?
Harry Potter and the Philosopher's Stone
Zjistila jsem, že u nás v knihovně mají Harryho Pottera v angličtině, takže jsem neváhala a běžela jsem si ji půjčit. Uvidím podle toho, jak se mi to bude číst, jestli si koupím některé díly v angličtině. Ale co jsem si zatím četla, tak se mi to nezdá moc těžké. Snad :)

A co vy právě čtete?? :)

Teaser Tuesday (11) - Silo (Hugh Howey)

23. září 2014 v 14:30 | Julča |  Teaser Tuesdays
SILO
Hugh Howey

Ani se neotočil od mapy, jen s dětinským výrazem ve tváři přejížděl rukama od jednoho kruhu k druhému. ,,Zavolali. Kontrolovali situaci."


Opět Silo - zkrátka mám menší zásek a to i přesto, že se mi ta kniha hodně líbí, ale nejsem schopná číst několik hodin v kuse v jeden den, takže je to max pár kapitol za den.. Ale aspoň si tu knížku šetřím a nemusím se s ní rychle loučit, i když teď už jsem skoro u konce..


TMI TAG - Too Much Informations

21. září 2014 v 17:00 | Julča |  Nezařazené TAGy
Takže do tohoto TAGu jsem byla nominovaná Barunkou a nominace neodmítám, takže... Jinak pokud vám na blogu TAGy a takovéto články o mně vadí, tak to klidně napište :)

A rovnou napíšu, koho nominuji já :D Všechny, už jsem nominovala lidi na Liebster Blog Award (zde) a nechci je otravovat zase, takže... :D


ATMO Music - Démoni

20. září 2014 v 14:00 | Julča |  Hudební novinky
Další novinka, která mě na hudební scéně zaujala, je z České republiky (a věřte mi, že českou hud. scénu moc neposlouchám ani nesleduju). Nikdy jsem si nemyslela, že by se mi mohl líbit český rap, ale tahle partička mě k němu dovedla a celé jejich album doporučuji k poslechu. I když přiznám se - nejradši mám písničky, kde refrén zpívá Jakub Děkan, který zpívá fakt perfektně. No, posuďte sami, jak se vám třeba tenhle song bude líbit.

Znáte ATMO Music a líbí se vám jejich hudba?

Interpret: ATMO Music (+ Lipo, Jakub Děkan a Chris)
Název: Démoni
Z alba: Andělé X Démoni
Datum vydání: 17.9.2014


text + něco o ATMO Music v celém článku

Recenze: Ready Player One - Ernest Cline

18. září 2014 v 15:30 | Julča |  Knižní recenze

Ernest Cline

Ready Player One


Rok vydání: 2012 (originál: 2011)
Pův. název: Ready Player One
Překlad: Naďa Funioková

Prostě obálka se k této knížce neskutečně hodí - vzhledem k tomu, jak se tam řeší počátky počítačových her a herních automatů (herních jako arkády a tak :D). Takže obálku hodnotím vcelku kladně, i když v regálu jako neznámá knížka by mě asi bohužel nezaujala :(

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou utíká do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsonovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.

Když jsem byla v Levných knihách a narazila na tuto knihu, ihned jsem věděla, že ji musím mít - sice jsem netušila, o čem kniha je, ale jak se kniha zviditelnila mezi blogery a byla tak kladně hodnocení, dala jsem jí taky šanci. A dobře jsem udělala.

Od první strany mě kniha vtáhla do děje a já si ji okamžitě oblíbila. Na první pohled působí některé pojmy v knize docela odborně a nesrozumitelně, ale tento dojem se po pár kapitolách vytratí. V knize je především řeč o videohrách, jejich tvůrcích a zakladateli OASIS, který přivedl spoustu lidí na jednu cestu - tito lidé o zakladateli ví naprosto všechno a někteří jsou jím tak trochu posedlí. Mezi tyto lidi patří také Wade Watts - hlavní hrdina knížky. S Wadem je to trochu jinak než s běžnými hl. hrdinami knížek - mnohdy jsem ho nechápala, nestal se mým krátkodobým idolem, ale zato jsem mu strašně fandila. Mužský hl. hrdina se do této knihy naprosto hodil a já navíc kluky jako hl. hrdiny preferuji. Děj se v žádné části netáhl a rozhodně nehrozilo, že by mě příběh začal nudit. K psaní této recenze jsem se musela, tak trochu, přemlouvat, protože je to opravdu těžký úkol, napsat recenzi na tak skvělou knihu.

Příběh, postavy, závěr, promyšlenost celého děje - této knize nelze nic vytknout. Od čtení se jde jen těžko odtrhnout a s knihou se ani po posledních slovech nechcete loučit. Jak jinak ohodnotit Ready Player One než plným počtem hvězdiček...


I pokud toho víte o videohetních automatech opravdu málo, nebojte se podívat po této knížce - já sama o tom taky vím málo a přesto mě knížka nadchla :)
Teaser Tuesday (10) - Silo (Hugh Howey)

16. září 2014 v 15:44 | Julča |  Teaser Tuesdays
SILO
Hugh Howey

Jediné, co venku viděla, byly nezáživné svahy, šedé kopce zdvíhající se k ještě šedivějším mrakům, skvrny slunečního světla snažícího se bez valného úspěchu osvětlit krajinu. Z jejího pohledu byly zakázané sny o vnějším světě smutné a prázdné.


Vím, že mnou vybraná ukázka není nic moc, ale z této knížky je fakt těžké vybrat nějaký úryvek pro někoho, kdo nezná postavy. No a samozřejmě spoilery - těm se chci vyvarovat a tady je každá druhá věta spoiler :D :) Jsem za polovinou knížky a líbí se mi to zatím moc :)


Fall Out Boy - Centuries

15. září 2014 v 12:30 | Julča |  Hudební novinky
Takže namísto pondělních hud. novinek přidávám pouze jednu novinku, která mě zaujala. Jakožto fanynka FOB samozřejmě sleduju, co nového vydávají a tenhle nový song mě vážně chytl, takže tady menší info o písni, potom o samotné kapele a samozřejmě text i s překladem, který si můžete rozkliknout. Doufám, že se mezi vámi najdou nějací fanoušci FOB nebo, že se vám alespoň tato novinka zalíbí :)

Interpret: Fall Out Boy
Název: Centuries
Datum vydání: 8.9.2014
Oficiální video: chystá se

text+překlad+info o fob v celém článku

Hud. novinky - menší oznámení

14. září 2014 v 16:28 | Julča |  Hudební novinky (chart)
Jak jste si jistě všimli, tak každý týden jsem na blog přidávala nové písničky, co vyšly a vy jste hlasovaly, která je ta nejlepší, jenže... Teď jsem byla dlouho nemocná a zameškala jsem mnoho nových písniček a bylo by to dost náročný zjišťovat všechny novinky, proto jsem se rozhodla tento hud. žebříček zrušit a udělat na téma hudba jiné články. Pokaždé když by vyšla novinka, která by mě zaujala, objevila by se zde na blogu společně s textem, překladem a malým seznámením se s interpretem či kapelou. Uvidím, jaký to sklidí úspěch nebo naopak a nebo zda někomu budou naopak chybět pravidelné hud. novinky společně s hlasováním, protože na blog nebudu přidávat úplně všechny novinky. Snad jsem to napsala dost srozumitelně a klidně napište svůj názor na tuhle změnu do komentářů pod tenhle článek.

KONEC HUD. NOVINEK JAKO PRAVIDELNÉ CHART NA BLOGU
Konec hlasování o tu nejlepší hud. novinku

Liebster Blog Award

13. září 2014 v 19:04 | Julča |  Nezařazené TAGy
Dobře, takže na tomto blogu jsem ještě nic takového nedávala - TAGy o mně nebo něco podobného, ale byla jsem nominovaná, takže.. :D Jo a samozřejmě děkuju za nominaci tomato (skloňuje se to? :D)

1. Poděkuj tomu, kdo tě nominoval
2. Napiš o sobě 11 faktů
3. Odpověz na 11 otázek od toho, kdo tě nominoval
4. Nominuj 11 blogerů (tak tohle pravidlo asi poruším :/)

RC Review: Výkřik do tmy - Manuela Martini

12. září 2014 v 19:41 | Julča |  Knižní recenze

Manuela Martini

Výkřik do tmy


Rok vydání: 2013 (originál: 2011)
Edice: Thriller
Pův. název: Sommerfrost
Překlad: Michaela Škultéty


Na celé edice Thriller u Fragmentu se mi nejvíce líbí právě obálky (všechny zde). Zvláště tato obálka se mi velmi líbí, jelikož je především černá a k tomu ještě ty krásné ornamenty v pozadí, nádhera. A ten rozbitý kompas vepředu tam taky krásně zapadá. Pokud knihu držíte v ruce (ten pocit vám přeju zažít), tak vidíte (a cítíte), jak celá obálka je matná, až právě na ten rozbitý kompas a ,,utržené" místo na obálce, kde je nápis thriller. Takže téhle obálce bych dala plný počet hvězdiček s naprosto čistým svědomím.

Franziska se vrací na místo, kde před rokem zemřel za nevyjasněných okolností její přítel. Všichni jsou přesvědčeni, že vrahem je Franziska, která si z osudného večera vůbec nic nepamatuje. Musí si vzpomenout, odhalit, co se tehdy opravdu stalo. Proč jí v tom ale někteří brání? Při hledání pravdy se sama ocitá v nebezpečí... Co když se všechno odehrálo úplně jinak?

,,Opravdu se chceš podívat do loděnice?" zeptá se Leonie ustaraně.
Vrhnu na ni vzdorovitý pohled.
,,Ty si to nedáš vymluvit, viď?" vzdychne Leonie, když mlčím. ,,Ale je ti jasné, co se může stát?"
,,Co?"
,,Představ si, že se najednou rozvzpomeneš. Budeš vidět sama sebe, jak jsi to udělala. Myslíš, že se ti s tím bude žít líp? Že se probudíš a budeš se vidět s veslem v ruce, jak..."
,,Přestaň, Leonie! Tak jako tak to vidím. Ale je to jiné. Je to, jako kdyby sis pamatovala jenom fotky z narozeninové oslavy, ale samotnou oslavu ne."

Doporučuju číst jakékoli knížky z edice Thriller od Fragmentu v létě. Nebo nevím, jestli je to jen čistě můj zvyk, ale k létu se mi tyto knížky prostě hodí. Pohoda na zahradě, chvilka oddychu na táboře či brigádě, čas na čtení na chatě,... Přesně tato atmosféra se hodí i při čtení knihy Výkřik do tmy.
Cílem knížky bylo asi původně napínat čtenáře do poslední chvíle a potom na něj vybafnout, jak to doopravdy bylo, ale v tomto případě se to až tak nepovedlo. Ze začátku jsem byla opravdu napnutá a neměla jsem ani páru, jak by to mohlo doopravdy být, ale pak nastal v knížce bod zlomu, kdy mi to bylo už tak trochu moc jasné. I když i tak mě autorka dokázala v lecčem překvapit a musím říct, že znám i více nepovedené detektivky, kde pachatele objevíte dříve a domyslíte si více podrobností.
Co se mi ale na autorčině příběhu velmi líbilo, bylo to, že nešla jenom po jedné hlavní vypravěčské stopě, ale že hlavní hrdinka si i sem tam poodběhla a seznámila se s dalšími lidmi a poznala nové místa.
Kniha je velmi čtivá a nemohla jsem se od ní odlepit, zkrátka ideální prázdninové čtení. Sice má svoje mouchy, ale ty se dají přehlédnout, protože mi při čtení, až tak nevadily. Vše není až tak jasné na první pohled a ráda jsem přemýšlela i nad svými teoriemi, jak to mohlo být, takže celkově knihu hodnotím kladně.

ZA POSKYTNUTÍ RECENZNÍHO VÝTISKU DĚKUJI NAKLADATESTVÍ FRAGMENT

Knihu rozhodně doporučuju a s ní i další tituly, které vyšly v edici Thriller :)


RC Review: Deklarace smrti - Gemma Malley

10. září 2014 v 17:31 | Julča |  Knižní recenze

G. R. Malley

Deklarace smrti


Rok vydání: 2013 (originál: 2005)
Pův. název: The Declaration
Překlad: Milena Hordinová


Obálku hodnotím velmi kladně, protože se k ději a ke knize celkově velmi hodí. I provedení nápisu je zajímavé a dodává knize trochu atmosféry. Líbí se mi. Třeba oproti obálce 1. vydání Přebyteční (zde) se mi líbí, že obálka Deklarace působí mnohem víc dospěleji.

Velká Británie, rok 2140.
Život na Zemi se změnil od základů. Lidská civilizace už není ohrožena smrtelnými nemocemi, na které věda objevila léky. Nesmrtelnost však přináší i možná rizika - největším z nich je přelidnění. Proto byla přijata deklarace - každý obyvatel může mít jen jedno dítě... Kdo zákony poruší, bude potrestán. Patnáctiletá Anna se narodila rodičům, kteří měli dvě děti. Nyní je označována za ,, přebytečnou". Jaký život ji čeká? Dokáže se vyrovnat se svým osudem vyděděnce?

Anna je přebytečná a musí tedy žít ve speciálním zařízení, kde ji připravují na její úděl. Anna se pravděpodobně stane hospodyní u někoho z Vyvolených, je dobře připravená, je dobře zpracovaná. Vše jde krásně a Anna se přesně drží řádu, kterým se mají všichni přebyteční řídit. Dokud nepřijde Petr - přebytečný, který byl venku moc dlouho a tvrdí samé věci, za které by mohl dostat výprask. Poslušná přebytečná Anna s ním proto nechce mít nic společného, ale i tak se kontaktu s ním nevyhne a nakonec se začne sama na některé věci vyptávat. Přecejen je z venku a možná některé věci, které tvrdí, mohou být pravdivé.

Tohle byla snad první sci-fi kniha, kterou jsem, kdy četla. Tehdy to byli ještě Přebyteční, ale v podstatě jde o stejnou knihu, i když s novým vydáním jsem si knížku v paměti oživila. Zezadu na knize je napsáno od 15ti let a to mě překvapilo, protože jsem si toho nikdy nevšimla a knihu jsem poprvé četla asi už ve 12ti letech, takže si myslím, že hranici by mohli klidně posunout níž. Myslím, že mladší čtenáře by tato knížka mohla zaujmout více, protože styl psaní autora je hodně jednoduchý a přímočarý - zkrátka žádné zbytečnosti, ale zároveň ani žádné popisy okolí nebo nanejvýš hodně stručné. Příběh je to, co na knize zaujme nejvíce, ten nápad, ta myšlenka, ale klidně mohla být více rozvedena a autor z toho mohl vytěžit více. Ale zase nebudu jenom házet špínu na knihu, protože je to jedna z mých nejmilejších z dětství a já bych ráda, aby si ji oblíbilo více lidí. Nejlepší na knize je, že autor má život v budoucnosti poměrně promyšlený, a tak je snadné se do příběhu začíst a nechat se jím unášet. Knihu bych ale opravdu doporučila spíš dětem na druhém stupni, to je ta nejlepší doba pro zamilování se do této knihy, a tak to bylo i se mnou, takže nemůžu hodnotit jinak než kladně.


ZA POSKYTNUTÍ RECENZNÍHO VÝTISKU DĚKUJI NAKLADATESTVÍ FRAGMENT