Podivuhodný případ Benjamina Buttona

28. ledna 2013 v 16:35 | Julča |  Filmové recenze
Podivuhodný případ Benjamina Buttona - velký plakát
Režie:
Žánr:
Délka:
166 min
Ocenění:
Získány 3 Oscary, další 3 výhry a 23 nominací
Země původu:

Obsazení

Brad PittBrad PittBenjamin Button
Julia OrmondJulia OrmondCaroline
Jason FlemyngJason FlemyngThomas Button
Taraji P. HensonTaraji P. HensonQueenie
Elle FanningElle FanningDaisy, 7 let
Cate BlanchettCate BlanchettDaisy
Elias KoteasElias KoteasMonsieur Gateau
Jared HarrisJared HarrisKaptán Mike
Tilda SwintonTilda SwintonElizabeth Abbott

Děj

Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.
Děj začíná v neworleanské nemocnici roku 2005, kde na smrtelné posteli leží stará žena Daisy Fullerová (Cate Blanchettová) a žádá od přítomné dcery Caroline (Julia Ormond), aby jí předčítala z deníku jistého Benjamina Buttona.
Slepý hodinář pan Gateau (Elias Coteas) ztratil v posledním roce první světové války syna, který padl ve Francii. Na velké zakázce hodin, které měly být umístěny v nádražní hale New Orleans, pracoval řadu týdnů. Na jejich slavnostním uvedení do chodu byl přítomen i bývalý prezident Theodore Roosevelt. Hodiny se však k údivu hostů rozešly pozpátku. Na otázku proč tomu tak je odpověděl, že se tak čas možná začne ubírat opačným směrem a padlí synové - včetně jeho - se budou moci vrátit domů.
V den konce první světové války 11. listopadu 1918 se v New Orleans narodil chlapec s chorobami, které jsou typické pro staré lidi. Matka krátce po porodu zemřela. Vystrašený otec Thomas Button popadl dítě a vyběhl s ním na ulici. Odložil jej na schody pečovatelského domu s osmnácti dolary. Krátce nato o novorozence zakopl pan Tizzy Weathers (Mahershalalhashbaz Ali), který scházel ze schodů se zdravotní sestrou Queenie (Taraji P. Hensonová). Ta se o něj rozhodla pečovat a stala se mu matkou.
Dvanáctiletý Benjamin vyměnil v roce 1930 invalidní vozík za francouzské hole a také poznal šestiletou Daisy (Elle Fanningová), vnučku ženy, která žila v pečovatelském domě. I když byl stále fyzicky starý, přijal práci na lodi Chelsea pod vedením kapitána Mika Clarka (Jared Harris). Mimo jiné se také v tomto období střetl se svým otcem Thomasem Buttonem (Jason Flemyng), který mu ale jejich skutečný příbuzenský vztah nesdělil. V roce 1936 odplul na dlouhou dobu s posádkou lodi Chelsea z New Orleans. Nějaký čas pobýval v Murmansku, kde prožil milostnou aférku s Elizabeth Abbottovou (Tilda Swinton), manželkou britského ministra obchodu.
Po japonském útoku na Pearl Harbor v prosinci 1941 se přidal jako dobrovolník do řad amerického námořnictva a s lodí Chelsea operovali v Tichém oceánu, jako podpůrné plavidlo. Při střetu s ponorkou Třetí říše přišel téměř o život.
V roce 1945 se vrátil domů do New Orleans, kde se setkal s tehdy jednadvacetiletou Daisy, z níž se stalá úspěšná a krásná baletka žijící v New Yorku. Thomas Button, jenž trpěl terminální fází nevyléčitelné choroby mu tehdy prozradil, že je jeho skutečným otcem a učinil z něj dědice - majitele velké rodinné firmy na knoflíky.
V roce 1957 skončila taneční kariéra Daisy, když ji v Paříži srazil taxík. Následkem byla pětinásobná komplikovaná zlomenina pravé dolní končetiny. Když za ní dorazil, byla překvapena jeho mladým atraktivním vzhledem, ale frustrovaná svým stavem pomoc odmítla a vyslovila se pro to, aby odešel z jejího života. Až v roce 1962 se Daisy vrátila do New Orleans a navázala s ním milostný vztah. Ten vyústil ve svatbu a roku 1968 v narození dcery Caroline (Shiloh Jolieová-Pittová, 2letá).
Benjamin věděl, že mládnutí bude pokračovat a být dobrým otcem a manželem nebude v jeho moci. Proto prodal firmu, hotovost vložil na spořící účty Daisy a Caroline a obě opustil, aby se v 70. letech osamocen toulal světem.
V roce 1980, když mu bylo něco přes dvacet, vrátil se do New Orleans. Zjistil, že je Daisy podruhé vdaná a vede místní baletní školu. V ní se střetl i s dcerou a s novým manželem, kterým byl představen jako rodinný přítel. Poté jej Daisy navštívila v hotelovém pokoji, kde strávili vášnivou noc. Pochopila, že tehdejší Benjaminův odjezd byl správný. Nyní opět zmizel z jejího života.
V roce 1991 přijala ovdovělá Daisy telefonát od sociální pracovnice. Ta ji informovala, že došlo k nalezení chlapce ve věku okolo dvanácti let, který žil v domě určeném k demolici. V jeho diáři bylo zapsáno její jméno. Zvláštním faktem bylo, že chlapec jevil příznaky demence, typické pro staré lidi. Daisy jej odvezla do pečovatelského domu, kde vyrůstal a začala o něj pečovat. Proces mládnutí spolu s postupující demencí pokračoval až v roce 2003 zemřel jako nemluvně v její náruči.
Po odvyprávění příběhu zemřela Daisy na nemocničním lůžku. Nemocnice se připravovala na evakuaci. Psal se rok 2005 a k New Orleans se blížil hurikán Katrina.
Až z deníku se dcera Caroline dozvěděla, kdo byl jejím skutečným otcem.

Můj názor:
Film byl naprosto boží a nepochopitelný. Samozřejmě herecké výkony byly neuvěřitelně dokonalé a bezchybné - zdálo se mně. Na film jsem narazila náhodou a nikdy jsem o něm předtím neslyšela, ale přesto mě zaujal a myslím, že na něj ještě dlouho nezapomenu.

Plakáty:
Podivuhodný případ Benjamina Buttona - velký plakát
Podivuhodný případ Benjamina Buttona - velký plakát
Podivuhodný případ Benjamina Buttona - velký plakát
Podivuhodný případ Benjamina Buttona - velký plakát
Podivuhodný případ Benjamina Buttona - velký plakát
Podivuhodný případ Benjamina Buttona - velký plakát
Podivuhodný případ Benjamina Buttona - velký plakát
Podivuhodný případ Benjamina Buttona - velký plakát
Podivuhodný případ Benjamina Buttona - velký plakát
Fotky z filmu:
Trailer:

Váš názor?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama